Co powinieneś wiedzieć
Pierwsza wizyta u psychoterapeuty
Pierwsza wizyta w Happy Mind
Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?
Pierwsza wizyta jest spotkaniem zapoznawczym. Na tym spotkaniu możesz zostać zapytany m.in. o:
- powody Twojego zgłoszenia się na terapię
- oczekiwania związane z terapią
- Twoje cele (co chcesz zmienić)
- historię życia
- problemy emocjonalne
- choroby występujące u Ciebie i wśród najbliższej rodziny
- relacje z bliskimi
- traumatyczne doświadczenia.
To co i ile powiesz zależy od Ciebie. Nie obawiaj się, terapeuta zrozumie Twoje uczucia i obawy związane z trudnością opowiadania o sobie innej, jeszcze obcej, osobie. Nawet jeśli nie powiesz wszystkiego podczas pierwszej sesji, to będzie na to czas, gdy już nawiążecie z terapeutą głębszą relację opartą na zaufaniu. Nie śpiesz się, terapeuta poczeka na twoją opowieść, nawet jeśli nie przychodzi ci ona od razu do głowy. Razem poszukacie odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i przejdziecie proces zmiany.
Nie ma jednego, uniwersalnego planu na terapię. Jest o uzależniony od ilości i siły problemów z jakimi przychodzi Pacjent. Czasem przychodzi się z jednym problemem, który jest jasny i klarowny od samego początku a czasem w trakcie procesu wychodzą pomału na wierzch inne tematy.
Centrum wsparcia psychicznego i rozwoju Happy Mind
Jak się przygotować do pierwszej wizyty u psychoterapeuty?
Przed pierwszą wizytą spróbuj odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:
- Co jest moim głównym problemem?
- Jakie są dodatkowe problemy?
- Jak doszło do powstania tych problemów?
- Jak długo trwają te problemy?
- W jaki sposób radziłam/radziłem sobie z nimi do tej pory?
- Czego oczekuję od terapii/psychoterapeuty?
- Co chcę zmienić?
- Jakie cele chcę osiągnąć?
Happy Mind
Jesteśmy tu dla Ciebie
Poniżej znajdziesz listę z naszymi wskazówkami jak się przygotować do wizyty:
- Przygotuj zaciszne miejsce, z którego będzie ci wygodnie i swobodnie rozmawiać.
- Sprawdzić łącze internetowe.
- Zarezerwuj odpowiedni czas, wycisz telefon, żeby nikt nie zakłócał twojego czasu.
- Postaw w zasięgu ręki coś do picia i zestaw chusteczek (na wszelki wypadek).
- Sprawdź czy masz gotową listę odpowiedzi na wcześniejsze pytania oraz listę pytań i tematów, które chcesz omówić z terapeutą
A po spotkaniu znajdź czas dla siebie żeby spisać wnioski ze spotkania. Nie zapomnij podzielić się nimi z terapeutą podczas kolejnej sesji – Twoje odczucia i przemyślenia są bardzo ważnym elementem procesu.
Pamiętaj
Żaden problem nie jest błahostką. Skoro z jakiegoś powodu wiąże się z jakimiś emocjami, uczuciami, wywołuje pewne konsekwencje, dyskomfort, spędza sen z powiek lub jest przyczyną nieustannego rozmyślania, analizowania, rozważania, to warto o nim rozmawiać i bliżej mu się przyjrzeć.
Co dalej?
Jak się przygotować do kolejnych spotkań z psychoterapeutą?
FAQ
Najczęściej zadawane pytania
Terapia online dostępna jest na świecie od około 20 lat a jej rozpowszechnienie przyniosła pandemia. Jej skuteczność została wielokrotnie przebadana i nie stwierdzono znaczących różnić w skuteczności między terapią tradycyjną (stacjonarną) a prowadzoną w formie zdalnej.
Co mówią na ten temat badania?
Profesor A. Barak wraz z zespołem L. Hen, M. Boniel-Nissim, N. Shapira z Uniwersytetu w Hajfie dokonali w 2008 roku podsumowania, dostępnych w tamtych latach, badań na temat skuteczności terapii online. W wyniku przeglądu ponad 90 badań na zróżnicowanej wiekowo, kulturowo i płciowo próbie ponad 9 tys. Pacjenów stwierdzili brak różnic w skuteczności terapii online i terapii stacjonarnej (https://psychotherapy-on-line.com/files/2011/05/On-line-psychotherapy-MetaAnalysisInterventionsBarak1.pdf).
W wyniku badanie L. Murphy, P. Parnass i wspólników z 2009 roku nie stwierdzono istotnych różnic pomiędzy terapią online i stacjonarną w kontekście ich skuteczności oraz satysfakcji klientów (http://www.therapyonline.ca/_dev_new/files/Comparison%20Paper.%20BJSW.pdf).
W latach 2006-2010 przeprowadzono badanie obejmujące 98 609 weteranów wojennych. Wyniki wykazały znaczący spadek liczby dni hospitalizacji jeśli weterani zdecydowali się na dodatkowe wsparcie terapeutyczne online (https://ps.psychiatryonline.org/doi/full/10.1176/appi.ps.201100206).
Co sprawia, że terapia jest skuteczna?
Zarówno terapia online jak i stacjonarna będą równie skuteczne jeśli zostaną zachowane pewne podstawy: zbudowania zaufania, etycznego podejścia, wzajemnego szacunku i prowadzenia jej przez specjalistę zgodnie z określonym nurtem.
Pomimo dowiedzionych badaniami braków różnic w skuteczności terapii online i stacjonarnej faktem jest, że obie formy różnią się między sobą sposobami ich prowadzenia oraz wykorzystywanymi technikami.
Podczas onlinowego spotkania np. praca z ekspozycją na konkretne źródło lęku będzie nieco ograniczona a brak bezpośredniego kontaktu między terapeutą a Pacjentem nada spotkaniom nieco inny charakter ale za to możemy wykorzystać pokaźną ilość narzędzi cyfrowych kompensując w ten sposób brak bezpośredniego kontaktu. Nieco inaczej też będzie wyglądała chociażby praca z krzesłami w terapii schematów ale nie oznacza to mniejszej skuteczności.
Jakie są w takim razie korzyści z terapii online?
Przede wszystkim należy wymienić:
Dostępność (można ją przeprowadzić z niemal każdego miejsca na ziemi – warunkiem jest sprawne łącze internetowe. Nie ograniczając cię wtedy wyjazdy służbowe, praca w ciągłym ruchu, miejsca zamieszkania poza granicami ojczystego kraju, wakacje)
Oszczędność czasu i pieniędzy związana z dojazdami
Zachowanie prywatności – prowadząc sesję z zacisza własnego domu unikamy narażenia się na to, że ktoś nas zobaczy pod gabinetem stacjonarnym
Komfort – sesję możesz przeprowadzić siedząc w ulubionym fotelu z kubkiem ulubionego napoju
Ułatwienie dla osób niepełnosprawnych czy przebywających na długotrwałych zwolnieniach lekarskich
Dogodność dla młodych mam, które wychowują swoje maleństwa w domu i wyprawa do gabinetu wiązałaby się np. z dodatkowymi kosztami zorganizowania opieki na ten czas nad dzieckiem.
Terapia online ma również swoje ograniczenia. Do głównych należy posiadanie w miarę sprawnego połączenia internetowego, brak bezpośredniego kontaktu z terapeutą – dzieli nas jednak ekran oraz warunki lokalowe (nie każdy dysponuje bezpieczną przestrzenią w domu np. posiadając wielu domowników na małym metrażu). Osoby starsze i małe dzieci mogą wymagać wsparcia technicznego przy łączeniu się.
Podczas pierwszej sesji otrzymasz bezpośredni nr telefonu do swojego terapeuty oraz adres e-mail. Możesz również wysłać maila na adres: kontak@happy-mind.pl z adnotacją, do którego terapeuty ma być skierowany – zostanie on przekierowany bezpośrednio na jego skrzynkę mailową. Bądź cierpliwy jeśli terapeuta nie odpisuje od razu – najprawdopodobniej prowadzi sesje i udzieli odpowiedzi możliwie szybko po ich zakończeniu.
Sesja indywidualna trwa około 50 min. Terapia dla par może trwać 50 lub 90 min, w zależności od wybranej opcji.
Nasze spotkania odbywają się na platformie MS Teams. Nie wymaga ona instalowania – możesz połączyć się przez przeglądarkę. Zainstalowanie bezpłatnej aplikacji daje natomiast nieco więcej możliwości technicznych ale do przeprowadzenia sesji wystarczy wersja z przeglądarki. Z MS Teams możesz korzystać zarówno na telefonie jak i komputerze.
Link do spotkania generowany jest automatycznie podczas wyboru terminu. Został przesłany na maila wskazanego w formularzu rejestracyjnym. Jeśli mail z potwierdzeniem wizyty i linkiem do spotkania nie dotarł sprawdź w SPAMie lub zweryfikuj czy Twój adres mailowy został prawidłowo wpisany. Możesz również skontaktować się z nami mailowo: kontakt@happy-mind.pl – prześlemy ponownie link najpóźniej 15 min przed spotkaniem. Często też terapeuta przesyła przypominajkę z linkiem tuż przed spotkaniem.
Sesję możesz odwołać najpóźniej na 24 godziny przed jej planowanym terminem. Odwołanie sesji po tym terminie wiąże się z koniecznością jej pełnego opłacenia – terapeuta zarezerwował dla Ciebie czas i odwołanie sesji później niż 24 godziny przed jej realizacją uniemożliwia znalezienie nowego Pacjenta na ten termin.
Przesunięcie sesji na inny, dogodny dla Ciebie raz terapeuty termin, nie wiąże się z żadnymi kosztami.
Pamiętaj żeby zawsze dać nam znać, że nie będzie Cię na sesji – nawet jeśli termin 24 godzin już minął. Dwie kolejno po sobie następujące nieobecności bez wcześniejszego poinformowania mogą skutkować odblokowaniem Twojego terminu dla innych Pacjentów i jeśli będziesz chciał/chciała wrócić na terapię to nie gwarantujemy dostępności poprzedniego terminu.
Jeśli otrzymałeś/łaś od nas maila z informacją, że twoje sesje zostały anulowane to znaczy, że opuściłeś/łaś co najmniej dwa spotkania z rzędu bez poinformowania nas o tym (twz. nieobecność bez wcześniejszego powiadomienia). W takim przypadku skontaktuj się z nami lub swoim terapeutą. Jeśli termin nadal będzie dostępny będziesz mógł/mogła wrócić na terapię. Jeśli termin nie jest już dostępny zaproponujemy ci inny lub innego terapeutę.
Po zarezerwowaniu konkretnego terminu u specjalisty na maila podanego w formularzu rejestracyjnym otrzymasz maila z danymi do płatności. Jeśli mail nie dotarł sprawdź w SPAMie lub zweryfikuj swój adres mailowy – czy został poprawnie wpisany w formularzu. Możesz również napisać do nas: kontakt@happy-mind.pl lub dokonać płatności na podane niżej konto.
Płatności możesz dokonać w dwóch walutach: PLN lub EURO (dla osób mieszkających poza granicami Polski).
Płatność w PLN:
konto nr: 81 1160 2202 0000 0002 7427 6061
JML Group sp. z o.o.
Al. Jana Pawła II 61/304, 01-031 Warszawa
Płatność w Euro:
konto nr: 23 1160 2202 0000 0002 7427 6426
JML Group sp. z o.o.
Al. Jana Pawła II 61/304, 01-031 Warszawa